Tatile Gitmek Mutluluk Getirir Mi?

Tatile Gitmek Mutluluk Getirir Mi?

Yeni bir ülke keşfetmek ya da daha önce gittiğim ve çok sevdiğim yerleri daha detaylı gezmek hep hayalini kurduğum bir şey. Özellikle ufukta bir tatil bile yokken gidebileceğim tatillerin planını yapmak beni çok mutlu eder. Bununla birlikte blog yazılarında “Tatilin mutluluk getirmesinin 10 nedeni” gibi başlıklar ile mutluluğun anahtarı gibi gösterilen ve dünyayı dolaşan bloggerları takip edip iç geçirdiğimiz tatilin kölesi olduk. Kapitalist düzen tabi niye evde oturuyorsun para harcasana gibi dayatmalarla, tatile gitmediğimiz zaman kendimizi eksik hissediyoruz. Durum elverdiğinde, rahatlamak veya keşfetmek için gidilen ve tadına varılan tatilden bahsetmiyorum. Mutluluğun yurtdışına çıkmaya bağlanmasından, krediler çekilerek gidilen yurtdışı gezilerinden bahsediyorum.

travel; travel quotes; travel wallpaper

Gerçekten mi? Kaynak: Pinterest

İnternet çağında yaşayan biz fanilerin genetik koduna işlenmiş bu gezme düşkünlüğünü en çok kaşıyan da sanırım ayda 2 kez yurtdışına geziye gidip mükemmel fotoğraflarla geri dönen gezi bloggerları ya da işi gücü bırakıp kendini dünyayı gezmeye adayanlardır (bir de “dijital nomad” diye bir akım var ki oraya burada hiç girmeyeceğim.”). Bütün fotoğraflar da kocaman gülümsemeleri ile çok mutlu görünürler. Tabi ki bunu gören biz faniler “off bu adamlar da ne geziyor çalışmıyorlar mı?” “para nereden geliyor?” “nasıl geçiniyor ki? kesin Mısır’daki amcasından para kalmıştır.” gibi türlü sorularla akıllarını yorarlar. Tabi çoğu zaman bu işe soyunan birçok insandan başarılı olanlar karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok kolaymış gibi görünür. Halbuki o fotoğrafların arkasında ne emek var, bazen en güzel havada bile sadece otel odasında internet olduğu için karanlıkta tıkılmakta var. Her neyse yazar burada her şey aslında göründüğü gibi olmayabilir diyor. 🙂 Konumuz bu değil aslında.

Tatildeki mutluluk ne kadar sürer?

Yaşadığımız ülkenin, yeni sonlandırdığımız ilişkimizin ya da sevmediğimiz işimizin problemlerinden kaçmak, kısacası var olan problemlerden kaçmak için kullanılan tatillerin mutluluk getirmediğini düşünüyorum. Hayatında problem olup da tatilde “EUREKA” anı yaşayıp hayatını olumluya çeviren bir insan ile karşılaşmadım. Tatilin bu anlamda problemlerden kaçmaya yaradığı ve sıkıldığın şeyleri 3 gün sonra tekrar görmeyi vaad ettiği bir gerçek. Tatil sırasında mutlu olan insanın tatil bittikten sonra önceki vasat durumuna dönmesinin sebebi budur diye düşünüyorum. Bir insanın sırtında yükleri olduğu sürece nereye giderse gitsin orayı %100 yaşayamayacağı bir gerçek.

travel; travel quotes; travel wallpaper

Çok iddialı. Ben ne passaportlar gördüm içi full damgalı ama mutsuz (: Kaynak: Pinterest

Zaten iş yerinden almışsın 5 gün izin 1 günü yolda geçmiş tatilin bitmesine de 2 gün kala yine olduğum yere dönüyorum kaygısıyla geçiyor.  Eat Pray Love’da bile kadın kendini geliştirmeye adıyor aslında olay burada tebdil-i mekanda ferahlık vardır atasözünün canlandırılması. Yani her zaman olduğun ortamda kendini mutlu etmek için bulamadığın gücü bunaldığın ortamdan çıktığında bulmak, enerji değişikliği. E zaten bulunduğumuz ortamda da pekala bizi mutlu edecek şeyleri yapmaya başlayarak ve mutsuz edenleri elemine ederek de mutluluğa ulaşabiliriz. Zaten çıktığın tatilde yeni yerlere gidip keşfetmeye çalışmaktan kişisel gelişimine vakit ayırabileceğini sanmıyorum. Dışardan dayatılan dünyayı gezersen mutlu olursun mottosundan biraz olsun sıyrılmak lazım diye düşünüyorum.

Tatile gittiğinde cennete gitmiş gibi hissediyorsun peki ya cennetten kovulduğunda?

Tatil mutluluk getirmez ama tabi ki insana heyecan verir, hayatına yeni şeyler katmak belki yeni insanlarla tanışmak. Hayatından varolan sorumlulukları durdurmak. Tatile gitmeden bile sadece planlamaya başlamak ve o tatilin gelmesini beklemek bile modu yükselten bir durum. Ama bu bir döngü ve problemleri çözmek yerine dayanamadığın noktada tatile gitmeyi tercih eder hale geldiysen o zaman kendinle yüzleşmekten kaçıyorsun demektir. Eğlenmek ve mutlu olmak arasında fark olduğunu düşünüyorum. Mutluluğa bir anda ulaşamazsınız ama eğlenmeye ve keyif almaya bir anda ulaşabilirsiniz. Zaten mutlu bir insansan çıktığın tatil sana keyif katar ve eğlenirsin. Döndüğünde de zaten olduğun durumdan mutlu olduğun çin büyük ihtimal evini ve yatağını özlemiş olursun. Neden döndüm diye karalara bağlamazsın.

Brianna Wiest’in blog yazısında gördüğüm Emerson’ın konu üzerine bir sözü nokta atışı aslında:

“Traveling is a fool’s paradise. Our first journeys discover to us the indifference of places. At home I dream that at Naples, at Rome, I can be intoxicated with beauty, and  lose my sadness. I pack my trunk, embrace my friends, embark on the sea, and at last wake up in Naples, and there, beside me is the stern fact, the sad self, unrelenting, identical, that I fled from. I seek the Vatican, and the palaces. I affect to be intoxicated with sights and suggestions, but I am not intoxicated. My giant goes with me wherever I go.”

travel; travel quote; travel wallpaper; travel guru; travel blog

Kaynak:Pinterest

365 günden tatile gittiğin 20 günü kendini mutlu hissediyorsan ve geri kalan 345 gün kendini mutsuz hissediyor ve ne zaman tatile gideceğini hesaplayarak geçiriyorsan bu işte bir terslik olduğunu düşünmek gerekir. Eğer problem varsa sanırım çözümü de biz de bitiyor. Tatile harcanan paranın çok daha azını kendini geliştirecek bir hobiye yatırmak gibi. Hayatında sevmediğin şeyleri küçük ama emin adımlarla değiştirmek ve hayatı olduğu gibi kabul etmek ve aslında istersek mutluluğa ulaşabileceğinden emin olmak problemleri çözme de ilk adım olabilir. Ya da iş, trafik, okul vb hayat rutinlerimizi bağrımıza basmak ve rutinler olmasa rutinlerin dışına çıkmanın hiçbir zevkinin olmayacağını hatırlamak yardımcı olabilir.

Konu ilgilinizi çektiyse bu yazıyı hazırlarken okuduğum ve beğendiğim birkaç yazıyı aşağıda paylaşıyorum:

https://medium.com/personal-growth/travel-is-no-cure-for-the-mind-e449d3109d71

https://medium.com/@briaeliza/travel-is-not-how-you-find-yourself-its-how-you-escape-yourself-c143e06a7329

Sevgiler,

Ece